فهرست مطالب

بهترین زمان برای خرید میلگرد

بهترین زمان برای خرید میلگرد

از میلگردها برای افزایش مقاومت کششی بتن در سازه ها استفاده می شود. آرماتوربند به وسیله بستن میلگردها به هم باعث افزایش مقاومت سازه های درحال ساخت مانند ساختمان ها, پل ها, سدها و … می شود. برای تولید میلگردهای مطلوب و با کیفیت استانداردهای مختلفی تعریف شده است. هر کدام از این استانداردها با توجه به خواص مکانیکی فولادها دارای کیفیتی متفاوتی هستند. آنچه در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم, قیمت میلگردها, عوامل تاثیرگذار در این زمینه و البته بهترین زمان برای خرید میلگردها می باشد. پس با ما همراه باشید.

 

چرا از میلگردها استفاده می کنیم؟

بتن مورد استفاده در ساخت و سازها ترکیبی از دو ماده سیمان و شن است. این ماده در صنعت ساخت و ساز بسیار پر کاربرد است و بسیاری از اسکلت های ساختمان ها را از آن می سازند. دلیل این که از بتن برای ساخت و ساز استفاده می شود مقاومت بالای آن در برابر نیروهای فشاری می باشد. اما بتن خشک شده بسیار ترد و شکننده می شود و در برابر نیروهای کششی و خمشی بسیار ضعیف عمل می کند.

شکسته شدن بتنی که در یک ساختمان از آن استفاده شده چیزی معادل یک فاجعه است. از این رو برای رفع این نقص و افزایش مقاومت بتن از میلگردها استفاده می شود. در واقع میلگردها برای رفع نقص بتن های خشک شده طراحی شدند و مورد استفاده قرار گرفتند.

 

قیمت خرید میلگرد

چون بیشتر استفاده از میلگرد در بخش ساختمان سازی است بنابراین قیمت خرید میلگرد بیشتر برای افرادی مهم است که در این صنعت یا در حوزه ساخت و ساز فعالیت می کنند.

 

قیمت خرید میلگرد
قیمت خرید میلگرد

 

در تعیین قیمت نهایی میلگرد عوامل مختلف تاثیرگذار هستند. عواملی مانند ماده اولیه, هزینه تولید, هزینه حمل و نقل و حتی شرایط سیاسی و اقتصادی.
در واقع ماده اولیه, هزینه تولید و حمل و نقل عواملی هستند که به صورت مستقیم بر قیمت میلگرد تاثیر می گذارند و بسیاری عوامل دیگر از جمله مواردی که نام بردیم به صورت غیر مستقیم تاثیرگذار هستند و نمی توان آنها را نادیده گرفت.

ماده اولیه

برای تولید انواع میلگرد از شمش فولادی استفاده می شود. برخی کارخانه های تولید میلگرد توانایی تهیه و تولید شمش را نیز دارند و این عاملی است که می تواند در قیمت تمام شده میلگرد آن کارخانه تاثیرگذار باشد. زیرا کارخانه هایی هستند که شمش را به صورت آماده تهیه می کنند. بنابراین اولین عامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد پروسه تولید یا تهیه شمش فولاد است.

تجهیزات مورد استفاده

تجهیزاتی که برای فرآیند تولید میلگرد مورد استفاده قرار میگیرند اکثرا وارداتی هستند. بنابراین خرید و تعمیر یا نگهداری از آنها هزینه هایی را به همراه دارد که بی تاثیر بر قیمت میلگرد نخواهد بود.

هزینه های حمل و نقل

انتقال محصولات تولید شده از محل تولید به محل مصرف یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت نهایی میلگرد تاثیر مستقیمی دارد. در واقع برای حمل محصولات تولید شده از کارخانه, گاهی لازم است که از مسیرهای آبی, ریلی و … استفاده شود که خود هزینه های مجزایی به همراه دارد. پس می توان نتیجه گرفت که فاصله و نحوه انتقال میلگردها از کارخانه تا مقصد مورد نظر نیز اهمیت زیادی دارد.

 

تمامی عواملی که تا به اینجا بررسی کردیم را می توانیم در دسته عوامل مستقیم قرار دهیم. اما همانطور که گفتیم عوامل غیر مستقیمی نیز وجود دارند که نمی توان تاثیر آنها را بر قیمت تمام شده فولاد نادیده گرفت.

میزان عرضه و تقاضا

هرگاه بازار با کمبود عرضه میلگرد مواجه شود و همزمان تقاضا نیز افزایش پیدا کند، قیمت میلگرد افزایشی خواهد بود. عکس این موضوع نیز ممکن است اتفاق بیوفتد. کیفیت، برند، استاندارد ساخت، نوسانات ارز و … نیز از جمله مواردی هستند که به صورت غیر مستقیم اما جدی بر قیمت میلگرد تاثیر می گذارند.

 

قیمت میلگرد آجدار

قیمت نهایی میلگرد آجدار یا آرماتور برابر است با قیمت تمام شده مواد اولیه آن به علاوه آنچه کارخانه به عنوان ارزش افزوده روی آن قرار می دهد. سنگ آهن یکی از مواد اولیه حیاتی برای تولید میلگرد است که قیمت آن در بازار جهانی و به همان نسبت در بازار چین بر قیمت نهایی ارماتور تاثیرگذار است. قیمت نفت و همانطور که قبلا گفتیم هزینه های حمل و نقل نیز از جمله عواملی هستند که بر قیمت نهایی تاثیر زیادی می گذارند.

 

چرا زمان خرید میلگرد تا این حد مهم است؟

برای تمامی افرادی که به هر دلیل قصد خرید میلگرد را دارند اطلاع از زمان مناسب خرید از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این کار معمولا کارشناسان این حوزه توصیه می کنند از سه ماه قبل از اقدام برای خرید, بازار را تحلیل کنید تا بتوانید بهترین زمان برای خرید را انتخاب کنید. اما در صورتی که اطلاعات و آگاهی خاصی در این زمینه ندارید و یا فرصتی برای انجام این کار را ندارید, بهتر است از کارشناسان و افراد فعال در این حوزه کمک بگیرید.
اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا انتخاب بهترین زمان تا این حد مهم است؟

 

زمان خرید میلگرد
زمان خرید میلگرد

 

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که عوامل غیر مستقیم زیادی بر قیمت میلگرد تاثیرگذار هستند. گاهی این عوامل قیمت را به صورت غیر واقعی و کاذب بالا می برند و پس از مدتی کوتاه باز قیمت ها به حالت عادی بر میگردد. بنابراین کسی که در این مقطع به خرید میلگرد اقدام کند مسلما دچار ضرر شدید مالی می شود. برای جلوگیری از این ضررها لازم است تا با آگاهی کامل و کمک گرفتن از افراد صاحب تجربه برای خرید اقدام کرد.

 حجم بالای خرید

دلیل دیگر اصرار ما برای تحلیل بازار قبل از خرید این است که حجم خریدها در بازار آهن معمولا به چندین تن می رسد. این موضوع نشان می دهد که کوچکترین بالا و پایین شدن قیمت برابر است با تفاوت هزینه های بسیار زیادی که خریدار متحمل می شود.

برای این منظور قیمت مقاطع فولادی به صورت روزانه و برحسب کیلوگرم اعلام می شود. فولاد هم که یک آلیاژ سنگین محسوب می شود و در ساخت و ساز و صنایع مختلف در حجم زیادی کاربرد دارد.

 

استانداردهای موجود در تولید میلگردها

 

استانداردهای مختلفی در سراسر دنیا وجود دارد که با تکیه بر آنها محصول نهایی تولید و روانه بازار می شود. با هر استاندارد تعریف شده محصول نهایی دارای مشخصات فیزیکی, خواص مکانیکی و آنالیز شیمیایی خاصی خواهد بود.

استانداردهای JIS ژاپن، DIN آلمان و ASTM آمریکا از رایج ترین استانداردهایی هستند که تمامی کشورها در تولید محصولات خود از آنها پیروی می کنند. در بازار آهن کشورمان نیز استانداردهای ملی ایران, روسی و آلمانی در تولید انواع میلگرد رعایت می شود.

استاندارد JIS ژاپن

میلگردهایی که طبق استاندارد JIS تولید میشوند باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند و دلیل این موضوع نیز زلزله خیز بودن ژاپن است. در ضمن این مقاومت باید در کل مقطع فولادی یکسان باشد که هنگام زلزله و وارد آمدن فشار در جهت های مختلف باعث شکستگی سازه بتنی نشود.

 

استاندارد JIS ژاپن
استاندارد JIS ژاپن

 

بنابراین میلگردهای تولید شده با این استاندارد, طبق فرآیند آلیاژی تولید میشوند. در فرآیند تولید آلیاژی، ابتدا فروآلیاژها به فولاد اولیه اضافه میشوند و سپس شمش فولادی در پروسه نورد به شکل دلخواه درآمده و با قرار داده شدن در محیط، آرام آرام سرد شده به دمای مطلوب میرسد. این امر موجب ایجاد خواص مکانیکی و شیمیایی یکسان در کل سطح آرماتور (داخلی و خارجی) شده و میلگرد از مقاومت یکنواخت و بالایی برخوردار است.

استاندارد DIN آلمان

طبق این استاندارد رایجترین روش برای تولید میلگرد، روش ترمکس است. در این روش، شمش فولادی پس از مرحله نورد با عبور از لوله های آب سرد به دمای محیط می رسد و این یکباره سرد شدن فولاد باعث تفاوت مقاومت در سطح و مرکز مقطع فولادی شده و در نتیجه باعث پایین آمدن مقاومت کلی میشود. بنابراین استفاده از این استاندارد و میلگرد حاصله از آن, در مناطق زلزله خیز به هیچ وجه توصیه نمی شود.

استاندارد روسی

این استاندارد در تولید مقاطع فولادی در ایران و از جمله در کارخانه ذوب آهن اصفهان مورد توجه قرار میگیرد و منطبق با این استاندارد, ۴ نوع فولاد (A1,A2,A3,A4 ) با مقاومت کششی ۳۸۰۰ , ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ و مقاومت تسلیم ۲۳۰۰ , ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع تولید میشود با سختی نرم, نیمه سخت و سخت. قطر این میلگردها تا ۴۰ میلیمتر نیز متغیر است.

 

مقاله پیشنهادی؛ میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)
۵ ۱ رای
رتبه دهی
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات

Call Now